Bory Tucholskie, to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Obejmują one ponad 250 tysięcy hektarów powierzchni leśnej. Rozległe lasy, malownicze jeziora, mnogość zwierząt, stwarzają idealne warunki dla osób, które oczekują wypoczynku w miejscu spokojnym i blisko natury. Niewątpliwie największą zaletą Borów jest nieskazitelna natura, warto również wspomnieć o tym, że na terenie Rezerwatów znajdziemy takie gatunki roślin, które są uznawane za relikty, na przykład: zimoziół północny, wierzba lapońska, fiołek torfowy i inne. Ze zwierząt możemy wymienić chociażby jelenie, sarny, rysie, piżmaki, itd. Może to być więc okazja do tego, aby z bliska przyjrzeć się zwierzętom w ich naturalnym środowisku. Każdy zakątek przepięknych Borów Tucholskich zasługuje na uwagę. Niespotykane krajobrazy, malownicze jeziora i lasy potrafią każdego zafascynować. Niemożliwe jest opisanie wszystkich tych pięknych miejsc, dlatego przedstawiamy tylko wybrane atrakcje,
atrakcje turystyczno – krajoznawcze
Akwedukt w FojutowieAkwedukt można zaliczyć niewątpliwie do jednej z najciekawszych atrakcji Borów Tucholskich. Jednocześnie to najdłuższa i najmasywniejsza tego typu budowla w Polsce (75 m szerokości), która nawiązuje do idei rzymskich akweduktów. Różnica wysokości pomiędzy lustrami przecinających się rzek wynosi około 9m. Zbudowano go w 1848 r. z kamienia oraz ciętej cegły a w latach 70 przeprowadzono remont sklepienia (wyłożono płytami żelbetonowymi). Przez tunel przepływa Czerska Struga, natomiast przęsło łączy wody kanału Brdy, która nawadnia okoliczne zakątki. Akwedukt w Fojutowie znajduje się na trasie Tuchola-Czersk.
Rezerwat przyrody Cisy Staropolskie Rezerwat przyrody “Cisy Staropolskie” im. Leona Wyczółkowskiego jest najstarszym rezerwatem w Polsce i drugi pod tym względem w Europie. Rezerwat przyrody (85,73 ha) nad jeziorem Mukrz o powierzchni 43,3 ha, stanowiący największe w Polsce naturalne stanowisko cisa (Taxus baccata L.), objęte ochroną od 1827 r. Wśród drzewostanów mieszanych (sosna, dąb, lipa, klon, brzoza, jesion, olcha) rośnie tu na piaszczystych glebach ok. 4 tys. kilkusetletnich okazów. W latach 1926 – 1935 w “świętym Gaju” przebywał często L. Wyczółkowski rysując kredą litograficzną ponad 100 portretów sędziwych cisów (m.in. “Chrobrego” o średnicy 2,5 m) i sosen.
MylofMylof to wieś położona niedaleko Rytla w powiecie chojnickim (położona 22 km na zachód od Czerska, 7 km od Rytla). Istnieje tu zapora spiętrzająca wody Brdy z przepustem wodnym w postaci schodków (spadek wody 12 m, prędkość 22 m/s) obok zapory znajduje się elektrownia wodna. Poza tym mieści się tu największy zakład hodowli pstrąga tęczowego, a także punkt jednego z etapów spływów kajakowych Brdą.
Kacze OkoKacze Oko to niewielkie jeziorko w zachodniej części Parku Narodowego „Bory Tucholskie” położone na trasie ścieżki dydaktycznej „Piła Młyn” w pobliżu miejscowości Małe Swornegacie. Jest jedynym w swoim rodzaju jeziorem dystroficznym. Do Kaczego Oka prowadzi pomost ponad torfowiskiem. Zbiornik jest typowym przykładem zarastania jeziora przez mchy i roślinność wodną. W wielu miejscach na powierzchni jeziora roślinność i mchy tworzą tzw. pło, czyli zarastający powierzchnię kożuch. Obszar wokół jeziora objęty jest ścisłą ochroną ze względu na występowanie wielu rzadkich gatunków roślin, m.in. turzycy bagiennej, wełnianki wąskolistnej i reliktu – żurawiny drobnolistkowej. W pobliżu Kaczego Oka rośnie kilka pomnikowych dębów, z których najstarszy Bartuś liczy około 600 lat.