• DSC_0652copy
  • DSC_0600
  • Swornegacie_Jezioro_Karsińskie_03.07.10_2k
  • DSC_0649
  • 223947
  • 223948
  • 223959
  • Swornegacie-Dom-Rzemiosła
  • swornegacie-kozi-mostek-brda-kosciol-sw.barbary-34695
  • Swornegacie_kościół_św._Barbary2_03.07.10_k
  • PICT9662

Wieś Swornegacie położona jest w malowniczym zakątku Zaborskiego Parku Krajobrazowego na północnym brzegu Jeziora Karsińskiego nad rzeką Brdą i w sąsiedztwie Parku Narodowego Bory Tucholskie. Obecna nazwa miejscowości ustaliła się w XIX w. Pochodzi od dwóch kaszubskich słów: swora, czyli warkocz pleciony z korzeni sosnowych, wykorzystywany do umacniania, czyli gacenia brzegów (gacy) jezior i rzek przez mieszkańców.

atrakcje turystyczno – krajoznawcze

 

Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego
Powstał w Swornegaciach pod koniec 2004 roku. Pełni funkcje centrum kultury regionalnej oraz punktu informacji turystycznej. Eksponowane są w nim pamiątki i dobra kulturowe kaszubskiej wsi. Można tam obejrzeć narzędzia i sprzęty używane dawniej w gospodarstwie domowym, przy uprawie roli oraz eksponaty sztuki ludowej.Odbywają się tu jarmarki i kiermasze rękodzieła ludowego, organizowane są wystawy prac artystów regionalnych.
Kościół p.w. św. Barbary
Kościół neobarokowo – modernistyczny zbudowano w latach 1912 – 1916 na podstawie projektów architekta Fritza Kunsta z Kolonii. Obiekt swą stylistyką nawiązuje do starej kaszubsko – pomorskiej tradycji architektonicznej. Jest pięknie wtopiony w miejscowy krajobraz. Hełm wieży z miedzianej blachy, góruje nad okolicą, ma kształt przypominający cebulę. We wnętrzu na uwagę zasługują trzy ołtarze i prospekt organowy o bogatej dekoracji, których wykonawcami byli artyści z Bawarii. Na wystrój nowego kościoła miał wpływ brat ks. Franciszka Drapiewskiego – Władysław. To on wykonał wspaniałą secesyjną polichromię wewnątrz kościoła, utrzymaną w kolorach tutejszego kaszubskiego krajobrazu.

 

Jezioro Karsińskie
To duże, pięknie położone jezioro na Kaszubach – idealne dla fanów sportów wodnych, kajakarzy, żeglarzy i wędkarzy. Jest ono jeziorem rynnowym, przepływowym, znajdującym się na tzw. Równinie Charzykowskiej, w obrębie Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Powierzchnia jeziora to 679 hektarów a maksymalna głębokość do aż 27 m. W Swornegaciach dla miłośników wylegiwania się na piasku i dla dzieci nad jeziorem Karsińskim przygotowana została plaża i strzeżone w sezonie letnim kąpielisko.
Szkoła windsurfingu FreeSurf
Jest to znakomite miejsce do stawiania pierwszych kroków na desce z żaglem oraz doskonalenia zdobytych już umiejętności. Idealne miejsce na rodzinne wakacje z wiatrem, wodą i słońcem. Szkolenie windsurfingowe odbywa się na różnych poziomach zaawansowania (początkującym, średniozaawansowanym, zaawansowanym).www.freesurf.pl